Як правильно вести переговори про зарплату?

Серед порад і рекомендацій, які дають претендентам рекрути і HR-и, останні півроку один зустрічається регулярно - "будьте гнучкіше при обговоренні зарплати". Так, в середньому зарплати стали нижчими, а конкуренція на ринку праці виросла, але все ж хотілося б отримати гідну оплату своєї праці. Як з'ясувалося, немає нічого неможливого - принципи торгу залишилися тими ж, справа за малим - вміло їх використовувати.

Правильна оцінка

Головне при обговоренні розміру зарплати - знати, що ви вмієте робити і скільки це коштуєте. Це торг, в якому потрібно відштовхуватися від поточного рівня компенсацій, тому що в 95% випадків це відображення ринкової вартості кандидата, ви коштуєте рівно стільки, скільки отримуєте.

Оцініть ситуацію на ринку, відвідавши відповідні ресурси, і подивіться, скільки сьогодні роботодавці пропонують за знання і вміння, аналогічні вашим.

Наступний етап - з'ясувати, що готовий запропонувати конкретний роботодавець. Якщо ви влаштовуєтеся на роботу через кадрове агентство, то можете сміливо розраховувати на допомогу консультантів. Професіонали в кадрових агентствах завжди мають інформацію про те, яка гілка зарплат надається в компанії. Крім того, в агентстві можна дізнатися, чи готовий роботодавець до підвищення зарплати і на якій підставі. Треба чітко розуміти, що якщо компанією визначено чіткий бюджет, то ні про яке підвищення зарплати понад норму не може бути й мови - вас просто не будуть розглядати як кандидата. До питання про підвищення зарплати завжди можна повернутися після випробувального терміну.

Дізнатися, чи зможе компанія платити вам бажану зарплату, можна на етапі телефонного інтерв'ю. Ситуацію з рівнем зарплатних очікувань перед запрошенням на співбесіду зазвичай уточнюють і самі роботодавці, а щоб заощадити час і полегшити взаєморозуміння, можна вказати ці відомості в резюме.

Предметна розмова

Експерти радять кандидатам завжди пам'ятати про три пункти: комфортний рівень зарплати, бажаний (з нього і потрібно починати переговори) і мінімальний. Останній роботодавцю краще не озвучувати, але його потрібно знати і розуміти, на яких умовах ви можете на нього погодитися: або компанія дуже цікава, або обов'язки, або ви йдете на зниження, розуміючи, що не цілком відповідаєте вимогам, що пред'являються.

Що ж стосується безпосередніх переговорів, то основні принципи зводяться до наступного: говорити про зарплату потрібно якомога пізніше, а побажання вимагають вагомих обгрунтувань.

Чим пізніше розпочато предметну розмову про зарплату, тим більше шансів отримати бажане. Керівник буде більш поступливими, якщо ви продемонструєте якості, які допоможуть йому вирішити проблеми, пов'язані з відсутністю фахівця на даній позиції. Принцип такий - ви просите зарплату, яка знаходиться в межах ринкової гілки, але конкретний розмір обговорюєте після того, як дізнаєтеся, які завдання будуть перед вами поставлені, які ресурси виділені і так далі.

Перш за все, потрібно показати зацікавленість в компанії і функціонал, а роботодавцю важливо зрозуміти і оцінити систему мотивації кандидата. Головне, щоб мотивація показувала ваше бажання рухатися вперед, незважаючи на труднощі, що само собою передбачає збільшення заробітної плати.

Очевидно, що наскільки більше просити, кожен вирішує сам. Експерти не радять запитувати понад 20% від середнього рівня, пропонованого компанією. Якщо ви просите більше, то є ризик зіткнутися з так званим синдромом нереалізованих бажань керівника.

Зауважимо, що знати ситуацію на ринку, звичайно, потрібно, але не забувати відштовхуватися і від власної кваліфікації. У практиці були випадки, коли кандидати успішно вели переговори про підвищення зарплати більш ніж на 50%. Тут потрібне вагоме обгрунтування, вміння подати себе і стовідсоткова впевненість.


Loading...