Чим запам’яталася Олімпіада в Ріо

Та скільки коштували перші Олімпійські ігри на території Південної Америки

21 серпня завершились ХХХІ літні Олімпійські ігри, які проходили у бразильському Ріо-де-Жанейро. У загальномедальному заліку традиційно перемогла збірна США, яка заробила 121 відзнаку: 46 золотих, 37 срібних і 38 бронзових нагород. Друге місце посіла Великобританії, здобувши 27 золотих медалей. Третій результат показала китайська команда – 26 перемог. Трійка лідерів у порівнянні з попередньою Олімпіадою не змінилася.

Для української збірної Олімпіада в Ріо стала найменш результативною за всю історію незалежності. Наша команда здобула лише 11 нагород: дві золоті, п'ять срібних і чотири бронзові медалі. У загальному медальному заліку Україна посіла 31-ше місце. На попередній Іграх в Лондоні Україна здобула 6 золотих медалей, посівши 13-те місце у загальному списку.

Гімн України в Бразилії звучав лише завдяки Олегу Верняєву, який переміг у вправах на паралельних брусах, та Юрію Чебану, який найшвидше подолав 200-метрову дистанцію на каное. Верняєв був за крок до ще однієї перемоги, але у легкоатлетичному багатоборстві українець програв кілька сотих бала чинному олімпійському чемпіону Кохеї Утімурі з Японії. Українська олімпійська збірна завоювала срібло з греко-римської боротьби, стрільби та командного фехтування. Бронзові нагороди українці отримали у змаганнях з художньої гімнастики, фехтування та стрибків у висоту.

Найтитулованішим спортсменом Олімпіади став американський плавець Майкл Фелпс, який переміг у п’яти змаганнях, а в шостому здобув срібло. Але головне досягнення американця – в іншому. Здобувши перемогу у запливі на дистанції 200 метрів, Фелпс отримав тринадцяте золото у свої олімпійській кар’єрі. Таким чином, плавець побив рекорд, який понад 2000 років тому встановив античний бігун Леонід Родоський.

Другою в індивідуальному медальному заліку стала американка Кейті Ледекі, яка також змагалася у плаванні і завоювала чотири золоті та одну срібну медаль. Третє місце посіла американська гімнастка Сімони Байлс (чотири золота і одна бронза).

Рекордсменом у розмірі призових для своїх спортсменів цього року став Сингапур. Золоті медалісти збірної країни отримають по $753 000 за кожну перемогу. Друга у рейтингу щедрості – Індонезія, члени її збірної отримають по $383 000 за кожне золото. Азербайджан, в команді якого є і кілька українців, віддячить переможцям бонусом у розмірі $255 000. Втім, розмір державних призових не вплинув на результативність спортсменів: кожна із трьох найщедріших країн завоювала лише по одній перемозі. Українські державні призові не змінилися, порівняно з минулою Олімпіадою: золото – $125 000, срібло – $80 000, бронза – $55 000. Сумарно олімпійські призери нашої країни заробили $870 000.

А от найтитулованіші спортсмени не отримали жодних бонусів від своїх держав. Один з них – дворазовий олімпійський чемпіон з тенісу шотландець Енді Мюррей. А Майклу Фелпсу та іншим американським олімпійцям ще потрібно буде заплатити податки за свої нагороди, адже ввіз золота у США підлягає оподаткуванню. Водночас за перемогу в олімпійських змаганнях Фелпс отримує спонсорський бонус у розмірі $1 млн від компанії Speedo.

Бюджет цьогорічної Олімпіади в Ріо склав $1,3 млрд. Найбільшими витратами стали адміністративне забезпечення та управління – 26%. Ще 19% коштів направили на технічну пітримку. Інфраструктурні проекти і витрати на транспорт склали 13% і 4% відповідно.

Майже половину доходу від проведення змагань забезпечили спонсорські контракти. 40% коштів надійшло від місцевих партнерів і 12% – від глобальних. Чверть бюджету наповнив Міжнародний олімпійський комітет, а продаж квитків склав 12% фінансових надходжень.

Проведення Олімпіади далося Бразилії дорогою ціною. Економіка країни перебуває у стані рецесії. Щоб провести Олімпіаду, владі довелися скорочувати соціальні витрати: уряд пожертвував програмою розвитку освіти, побудови житла та боротьби з бідністю. Це викликало невдоволення місцевого населення, яке не один раз виходило на акції протесту.

Бразилія на 30% скоротила витрати на підтримку безпеки, що дало поштовх росту рівня злочинності. Під час Олімпіади було зафіксовано багато випадків нападів на вболівальників, а бельгійського бронзового призера з дзюдо Дірка ван Тіхелта погабували і побили, коли той відпочивав на пляжі. Влада країни не змогла гарантувати захист від вірусу Зіка. Через це від участі в Олімпіаді відмовилися кілька відомих спортсменів: зокрема, в Ріо не приїхав один із найвідоміших гольфістів світу Джейсон Дей.

Проблеми були і з підготовкою інфраструктури міста. Велотрек, який будували для змагань, навесні обвалився. Лінію метро, що з’єднує олімпійські об’єкти з центром міста, відкрили лише за декілька днів до старту олімпіади. Загалом інвестиції в інфраструктуру Ріо-де-Жанейро склали $7,1 млрд. Проте, за оцінками аналітиків рейтингового агентства Moody's, такі вливання не допоможуть вибратися країні з рецесії.