Їжа для розуму

Популярність різних дієт зростає з кожним днем. Хтось намагається схуднути, хтось набрати вагу, хтось відмовляється від деяких продуктів з релігійних чи інших міркувань. Але при цьому лише мало хто замислюється про те, як їжа впливає на наш мозок.

Так-так, всі ці калорії, жири і вуглеводи важливі не тільки для вашого живота, але і для вмісту черепної коробки. Сьогодні ми розповімо вам кілька цікавих речей про їжу для мозку.

1. Не забувайте «заряджати батарейки»

Мозок, що займає лише 2% маси тіла, споживає близько 20% всіх калорій. Ненажерливий орган вимагає в основному глюкозу, яка видобувається з недавно спожитих вуглеводів (фрукти, овочі і т.п.). Перейти на живлення від інших джерел мозок може лише в крайніх випадках недоліку глюкози.

Особливо чутливі до рівня глюкози найбільш молоді (в еволюційному сенсі) частини мозку, які є своєрідними «керуючими». Частини ж відповідальні за базові життєві функції менш сприйнятливі до коливань рівня глюкози.

«Якщо знижується рівень глюкози, то симптомом буде затьмарене мислення, а не зміна ритму дихання» - говорить Лей Гібсон з Університету Рохемптон в Англії.

Але вищесказане не означає, що ми повинні постійно щось їсти. Занадто високий рівень глюкози повільно, але вірно наносить пошкодження клітинам по всьому тілу, включаючи клітини мозку.

2. Їжте рослинну їжу

Мозку необхідні дуже точні порції енергії: не дуже багато, але і не дуже мало.

Для оптимізації роботи мозку Майкл Грін з Університету Астон в Англії пропонує їсти частіше, але дрібнішими порціями. «Найкраще мозок працює коли в крові циркулює близько 25 грам глюкози, приблизно стільки її міститься в банані»

Якщо ж міняти триразове харчування на постійні «перекушування» вам не хочеться - читайте далі.

3. Їжте їжу з більш низьким глікемічним індексом

Глікемічний індекс розподіляє їжу за рівнем глюкози, яку вона дає в кров. Солоні кренделі, наприклад, мають високий індекс, так як сприяють швидкому підвищенню рівня глюкози в крові. А ось свіжа морква має досить низький глікемічний індекс.

Вуглеводи в їжі з низьким глікемічним індексом розщеплюються і перетворюються в глюкозу повільніше, реалізовуючи більш рівномірну доставку глюкози. Також ця їжа краще вгамовує голод.

Процес можна уповільнити, якщо з їжею, багатою вуглеводами, вживати жири або протеїн. Наприклад, білий хліб має високий індекс, швидко перетравлюється і створює різкий стрибок глюкози в крові, але додайте до нього м'ясо або інший протеїн і отримаєте більш рівномірне надходження глюкози. Додайте трохи оливкового масла і ось у вас вже ефективне паливо для мозку під виглядом звичайного бутерброда.

4. Знайте свої жири

Хоч жири і можуть знижувати глікемічний індекс їжі, але не всі вони однакові. Транс жири, часто зустрічаються у фастфудах, і є найгіршим варіантом. Насичені жири не особливо хороші, але все ж краще транс жирів. Найкращим варіантом є ненасичені жири.

Дієта з високим вмістом насичених жирів, як стверджує все той же доктор Гібсон, частіше призводить до порушень когнітивних здібностей і підвищує ризик інсульту. Під час експериментів на мишах наголошувалося, що ті "піддослідні", які вживали багато насичених жирів -розплачувалися за дієту пошкодженнями гіпокампу (частина мозку, яка відіграє важливу роль у функціонуванні пам'яті).

Але не поспішайте відмовлятися від жирів. Занадто низький рівень холестерину в крові пов'язаний з депресіями, агресією і асоціальною поведінкою.

5. Знайте себе

Незважаючи на безліч спільних рис, їжа діє на кожну людину по-різному. Важливий і склад характеру, і статура, і особливо - звички. Люди, які регулярно недоїдають, перепрацьовують, пропускають прийоми їжі, швидше відчувають падіння рівня глюкози. Вони стають більш сприйнятливими до його перепадів.

Останнє редагуванняПонеділок, 15 серпня 2016 09:26

Loading...